Kutya, macska ivartalanítás

Az ivartalanítás javasolt minden esetben, ha állatunkat nem akarjuk tenyészteni. Nőstények esetében az ivartalanítással megelőzhető a gennyes méhgyulladás kialakulása, jelentősen csökkenthető az emlődaganatok kialakulása. Kanokban elkerülhetők az idős korban gyakori prosztatabetegségek, heredaganatok. Macskák esetében a territoriális harcokban való részvétel és ezáltal a folyamatos sérülések száma is csökkenthető az ivartalanítással, valamint a fertőző macskabetegségek terjedése is némiképp korlátozható. Tévhit, hogy a műtét után az állatok elhíznak, megfelelő táplálással ideális testsúlyuk megtartható.

Kutyák altatása minden esetben gázos, altatógépes altatással történik, ami az egyik legbiztonságosabb altatási mód, előnyei között szerepel a gyors ébredés a műtét után. Közvetlenül az altatást megelőzően általános fizikális vizsgálatra kerül sor, majd a beavatkozás egész ideje alatt gépi monitorozást és infúziós terápiát végzünk.

A műtét utáni egy-két napig fájdalomcsillapító gyógyszer adása javasolt, amelyet rendelőnkben, az állatok kiadásakor adunk oda a gazdának.

A műtét követően 10 nappal kell varratszedésre visszajönni, ez alatt a sebet védeni kell, mert az állatok ennek hiányában szétnyalhatják, befertőzhetik és szétnyithatják a sebet, ami hosszabb sebgyógyulást, hosszabb gallérban töltött időszakot, akár új operációt és antibiotikum kúrát is jelenthet. A sebvédelem nőstény állatok esetében gallérral vagy ruhával, kanok esetében csak gallérral biztosítható. Gallért (vagy kérés esetén ruhát) a rendelőnkben tudnak vásárolni.

Állatfajonként és nemenkénti különbségek:

Szuka kutya: esetükben a legkorábbi ivartalanítási időpontnak az első tüzelés utáni időszak javasolt. Az ivartalanítás legideálisabb időpontja a tüzelés után eltelt két hónaptól a következő tüzelés elejéig terjedő időszak. Amennyiben a szuka ivaros kannal van együtt tartva és a tüzelés idejére nem különíthetők el biztonságosan, akkor az ivartalanítás már az első tüzelés előtt javasolt. Amennyiben az állat fiatal és/vagy a méh normál állapotú, rajta elváltozást a műtét során nem látunk, kizárólag a petefészkek kerülnek eltávolításra. A méh ekkor további hormon hatás hiányában nem fog megbetegedni, eltávolítására így nincsen szükség. Ivartalanított szukákban évekkel a műtét után vizelettartási probléma, incontinentia alakulhat ki, amely gyógyszeresen, hormonpótlással jól kezelhető. Amennyiben műtét közben az állat méhét duzzadtnak, folyadékkal teltnek, netán gyulladtnak találjuk, akkor a petefészkek mellett a méh is eltávolításra kerülhet.

Nőstény macska: macskák esetében 5-6 hónapos kortól javasoljuk az ivartalanítást. A kutyákhoz hasonlóan fiatalon és/vagy egészséges méh esetén csak a petefészkek kerülnek eltávolításra, ami egy sokkal gyorsabb és rövidebb műtétet, valamint kisebb műtéti sebet tesz lehetővé. Esetükben nem javasolt az ivarzás megvárása, már az ivarérés előtt javasolt a műtéti beavatkozás, hiszen kijáró macska esetében nem biztosítható, hogy ne találkozzon kandúrral.

Vemhes állat ivartalanítására is sor kerülhet, ilyenkor nagyobb a vérveszteség, nagyobb a hasi seb, a kutyát jobban igénybe veheti a műtét, hosszabb lehet a lábadozási idő. Tegyünk meg mindent, hogy ne alakuljon ki nemkívánatos vemhesség!

Kan kutya: kanok esetében az ivartalanítás 6-8 hónapos kortól elvégezhető. Rendelőnkben alkalmazott protokoll szerint a kutyák castratioja során a herék és a herezacskó is eltávolításra kerülnek.

Kandúr macska: 6 hónapos kortól javasoljuk a műtétet. Esetükben a sebet nem szükséges nem felszívódó fonallal zárni, így varratszedésre sincs szükség, azonban a sebet javasolt folyamatosan ellenőrizni.

Szolgáltatás csoport: